W pierwszej części artykułu o zacięciach papieru w drukarkach opisaliśmy cały problem zacięcia papieru w drukarkach. Wyjaśniliśmy, z czego się wziął, jak się przed tym uchronić i jakich drukarek dotyczy.
W tej części zaprezentujemy wydruki testowe wydrukowane z dwóch laserowych kolorowych drukarek HP obrazujące opisane zagadnienie. Obydwa wydruki zostały wydrukowane wprost z Menu drukarek, bez użycia komputera. W celu zaprezentowania w tym artykule zostały zeskanowane, została też dodana czarna ramka, żeby wyraźnie pokazać obrys strony A4.
Wydruk testowy z drukarki HP Color LaserJet CP1515N
Poniżej pokazano wydruk Strony Demonstracyjnej ze starszej, profesjonalnej (a więc i droższej) drukarki HP.
Wydruk na stronie (zielony pasek) zaczyna się w odległości ok. 5 mm od górnej krawędzi kartki. Kartka wychodząca z drukarki jest idealnie płaska na całej powierzchni.
Pozwala to na wydruki robione przez użytkowników z kilkumilimetrowym marginesem górnym. Dzięki odpowiedniej konstrukcji mechanizmu nie ma przy tym niebezpieczeństwa zawinięcia kartki wewnątrz modułu utrwalającego.
Wydruk testowy z drukarki HP Color Laser MFP 179FNW
Kolejny wydruk wykonano na jednej z tańszych drukarek HP przeznaczonej raczej do użytku domowego.
Górną krawędź wydruku (w tym przypadku góra niebieskiego kółka) dzieli od górnej krawędzi kartki ok. 20 mm. Dodatkowo, czego nie widać na obrazku, górna krawędź kartki, a szczególnie jej rogi są wyraźnie zawinięte. Gdyby toner został naniesiony na kartce wyżej niż te 20 mm od góry, obciążył by dodatkowo kartkę, która z dużym prawdopodobieństwem zawinęła by się na wałku grzewczym, gdyż w tym mechanizmie brakuje rozwiązania oddzielającego kartkę od wałka.
Wnioski z przedstawionych testów
Jeszcze raz należy podkreślić, że przedstawione powyżej wydruki są “zaszyte” w pamięci drukarki jako wydruki DEMO. Możemy je wydrukować bez podłączania urządzeń do komputera. Biorąc pod uwagą to, jak rozmieszczony jest obraz na stronie można przyjąć, że producent zna możliwości i ograniczenia sprzętu.
Dlatego, jak napisaliśmy w pierwszej części artykułu, jedyną możliwością uniknięcia zacięcia papieru w drukarkach jest drukowanie z marginesem nie mniejszym, niż na wydruku testowym. Niestety o takich niuansach 99% klientów nie wie, nie wie również o tym zdecydowana większość sprzedawców urządzeń. A znalezienie takich informacji w instrukcji użytkownika graniczy z cudem (jeśli w ogóle są). Poza tym, kto czyta instrukcje użytkownika? Tym bardziej, jeśli obecnie producenci udostępniają je wyłącznie w plikach pdf, a nie wydrukowane jak było w starych, dobrych czasach…
A jeśli Ciebie również dotknął ten problem zapraszamy po pomoc do naszego serwisu drukarek w Krakowie. Przestrzegamy przed próbami usunięcie zawiniętej kartki z pomocą ostrych narzędzi – może to doprowadzić do uszkodzenia wałków grzewczych i znacznie zwiększyć koszty naprawy.