Drukarka nie drukuje w Windows 10

Od wprowadzenie do użytku systemu operacyjnego Windows 10 nagminnie pojawiającym się problemem jest brak wydruku na drukarce podłączonej do komputera z tym systemem. Problem wydaje się o tyle dziwny, że drukarka, która poprzedniego dnia pracowała poprawnie po ponownym włączeniu komputera nie reaguje w ogóle na wydruki, które użytkownik do niej wysyła. Dotyczy to drukarek podpiętych do komputera zarówno przez kabel USB, jak i przez sieć LAN lub WiFi.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy sama drukarka jest sprawna. Trzeba odpiąć ją od komputera. Jeśli drukarka posiada skaner, należy zrobić na niej kopię (ksero) dowolnego dokumentu. Kiedy skanera nie ma, wystarczy wydrukować dowolną stronę testową z menu drukarki.

Gdy drukarka nie wydrukuje nic, wszystko wskazuje na to, że jest uszkodzona. Zapraszamy wtedy do kontaktu z naszym serwisem w celu ustalenia możliwości naprawy.

Jednak najczęściej drukarka pracuje poprawnie. Problem tkwi w takim razie w naszym komputerze.

Otóż Windows 10 ma specyficzną cechę dodaną przez producenta. W czasie pracy, bez żadnej ingerencji użytkownika sprawdza i instaluje aktualizacje systemowe. Takie automatyczne aktualizacje powodują, że system jest zawsze optymalnie zabezpieczony np.przed wirusami.

Jednak aktualizacje często podmieniają pliki systemowe, również te odpowiedzialne za obsługę drukarek. To sprawia, że przy następnym po instalacji aktualizacji uruchomieniu komputera drukarka przestaje drukować. Jedynym ratunkiem jest wtedy ponowna instalacja całego oprogramowania drukarki. Pozwoli to na przywrócenie wcześniej podmienionych plików i przywrócenie pracy drukarki.

Czasem jednak nawet to nie pomaga. Jedyną skuteczną metodą na uruchomienie drukarki jest wtedy reinstalacja całego systemu.

Niestety użytkownik komputera nie ma wpływu na takie działanie systemu Windows 10. Bardziej świadomi technicznie użytkownicy często decydują się na pozostanie przy starszych systemach. Windows 7 lub Windows 8 nie stwarzały takich problemów.

Na koniec należy wspomnieć, że przyczyną problemu może być również uszkodzenie kabla łączącego komputer z drukarką. Jednak takie uszkodzenie spotykamy niezwykle rzadko, pomijając oczywiste mechaniczne uszkodzenie kabla (np. przypadkowe przecięcie).