UPS nie włącza się

Jedną z najczęstszych usterek upsów jest, poza brakiem podtrzymania zasilania, brak możliwości włączenia zasilacza.
Jeśli ups pracuje w miejscu, gdzie zaniki zasilania od czasu do czasu występują, użytkownik po kilku latach pracy zasilacza stwierdzi, że urządzenie coraz krócej podtrzymuje zasilanie w trybie awaryjnym. W zdecydowanej większości przypadków winne są zużyte akumulatory i po ich wymianie ups zaczyna pracować poprawnie.
Jednak zdarzają się sytuacje, gdy użytkownik ma podłączonego upsa, jednak przerwy w zasilaniu nie występują. Pewnego dnia może okazać się, że ups wcale się nie włącza. Co za tym idzie nie można włączyć zasilania komputera, który jest do niego podłączony.

Konstrukcja większości upsów sprawia, że do załączenia potrzebny jest sprawny akumulator. Jeśli akumulator dawno nie był wymieniany ups po prostu nie włączy się. Większość producentów określa czas pracy akumulatorów w upsach na 4-6 lat. I co taki okres należy akumulatory wymienić. Trzeba zaznaczyć, że nawet, jeśli ups sporadycznie przełącza się na zasilanie awaryjne, lub nie ma potrzeby przełączać się wcale, również następuje samoistny proces zużywania się wewnętrznych akumulatorów.

Zużyte akumulatory w upsie
krytycznie zużyte akumulatory zdemontowane z upsa

Niektóre upsy na bieżąco testują własne akumulatory i w razie potrzeby sygnalizują ich wymianę za pomocą lampki kontrolnej. Jednak często kładziemy zasilacz jest gdzieś za komputerem, pod stołem i jego lampek nie widać. Dlatego pewnego dnia może wyłączyć się na dobre, bo nikt nie zwrócił uwagi na to, co sygnalizuje.

Zapraszamy do naszego serwisu, gdzie zdiagnozujemy uszkodzonego upsa i w razie potrzeby wymienimy akumulatory.
Oczywiście istnieją przypadki, kiedy ups nie włącza się z powodu jakiegoś poważniejszego uszkodzenia. W takiej sytuacji przed naprawą zawsze podajemy koszty naprawy i czekamy na zgodę użytkownika.

Na koniec warto podkreślić, że ups, jako urządzenia zasilające do wszelkich prac serwisowych wymaga wykwalifikowanego specjalisty. Niejednokrotnie po wymianie baterii urządzenie serwisant musi skalibrować urządzenie, czyli “nauczyć” je, że pracuje z nowym akumulatorem. Tylko taki, pełny serwis zapewni mu następne kilka lat bezawaryjnej pracy.