Drukarka nie pobiera kartek

Problem z pobieraniem papieru przez drukarkę często dotyka użytkowników. Objawia się tym, że drukarka przy próbie wydrukowania zakręci mechanizmem kilka razy, ale kartka nie zostanie pobrana. Drukarka wyświetli komunikat o błędzie.

Błąd ten najczęściej występuje w drukarkach używanych już dłuższy czas. Gdy gumowe rolki wciągające papier z podajnika są zabrudzone lub zużyte drukarka nie pobiera kartek. Dzieje się tak we wszystkich rodzajach drukarek (atramentowych i laserowych).

Rozwiązaniem może być próba wyczyszczenia gumowych rolek. Najczęściej są one widoczne w głębi podajnika papieru i o ile użytkownik ma choćby niewielkie zdolności manualne może próbować np. przy pomocy szmatki zamoczonej spirytusem przetrzeć rolki. Należy jednak uważać, żeby nie obracać ich na siłę. Może to doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu napędowego. Dlatego taka doraźna naprawa pozwala na wyczyszczenie tylko niewielkiego fragmentu rolki. Czasami jednak umożliwi ponowne uruchomienie drukarki choćby po to, żeby wydrukować rozpoczęte zadanie.

Najlepszą metodą naprawy jest wymiana rolek pobierających na nowe. Jednak o ile do większości drukarek laserowych części takie są dostępne w wielu sklepach, do drukarek atramentowych rolek zwykle nie dostaniemy.

Naprawa taka zazwyczaj wiąże się z rozłożeniem części mechanizmu drukarki, aby mieć możliwość demontażu rolek. Nawet, jeśli nie mamy rolek na wymianę, po ich zdemontowaniu mamy możliwość wyczyszczenia całej powierzchni rolki. I jeśli nie są nadmiernie zużyte, drukarka powinna dalej poprawnie pracować. Jednak nie każdy użytkownik czuje się na siłach, aby samodzielnie wykonać taką naprawę. Często trzeba posłużyć się wiedzą, jak rozłożyć drukarkę, oraz specjalistycznymi narzędziami pozwalającymi np. zwolnić ukryte zaczepy obudowy.

podajnik papieru w drukarce
mechanizm pobierania papieru drukarki atramentowej

Jeśli Twoja drukarka ma problemy z zabieraniem papieru zapraszamy do naszego serwisu. Posiadamy wiedzę, doświadczenie i dostęp do części zamiennych większości producentów drukarek.