Zacięcie papieru w drukarkach Samsung i HP – cz.1.

Do naszego serwisu w Krakowie trafiło ostatnio kilka drukarek HP i Samsung z identycznym uszkodzeniem – zakleszczonym papierem w module grzewczym. Zacięcie papieru w drukarce nie jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego właśnie w większości urządzeń możliwy jest dostęp do wałków grzewczych po otworzeniu klapki z tyłu lub na górze drukarki. Umożliwia to usunięcie zakleszczonej kartki.

Jednak tym razem dostaliśmy do serwisu na przestrzeni kilku dni trzy kolorowe drukarki laserowe o bardzo podobnej konstrukcji. A papier nie był tylko zacięty, ale również nawinięty na wałku grzewczym, co nie pozwoliło na jego usunięcie po otwarciu tylnej pokrywy.

Pierwsze oględziny i naprawa

Po rozłożeniu mechanizmu pierwszej z drukarek – Samsung C460W – stwierdziliśmy, że istotnie jedna z kartek jest nawinięta na wałku (przy usuwaniu okazało się, że było ich nawet kilka). Samo w sobie nie powodowało to błędu sygnalizowanego przez drukarkę. Natomiast przy próbie wydruku wałki nie mogły przesuwać kolejnej kartki, która się zacinała i urządzenie sygnalizowało błąd. Dodatkowo z drukarki wydzielał się widoczny dymek i woń palonego papieru – właśnie tej kartki, która była nawinięta.

Papier zawinięty w drukarce
Kartki zwinięte i spalone w zespole grzewczym

Po usunięciu zaciętej i tych nawiniętych kartek, i poskładaniu mechanizmu drukarka zaczęła pracować zupełnie poprawnie.

Analiza problemu

W kolejnej drukarce – tym razem HP Color Laser 150NW – objawy były identyczne – zapach, dymek i zacięcie papieru. Po rozłożeniu okazało się, że przyczyny również są identyczne. I tu zaczęliśmy się już zastanawiać, dlaczego w drugiej (a później również w trzeciej) zacięcie papieru w drukarce wygląda w identyczny sposób, niemożliwy do usunięcie przez użytkownika. Do tego okazało się, że obydwie rozłożone drukarki zadrukowały zwinięte kartki kolorowymi obrazami o dużym wypełnieniu kolorem z górnym marginesem 3-5 mm.

Po dokładnej analizie mechanizmu okazało się, że we wszystkich tych drukarkach producent wyeliminował tzw. separatory kartek w fuserze. Są to małe trójkąciki wykonane z tworzywa odpornego na wysoką temperaturę, które miały za zadanie odseparowanie kartki od wałka grzewczego. Zapobiegało to zawijaniu się jej na wałku. Dlaczego nie zawijała się w takim razie każda kartka? Otóż przy zwykłych wydrukach kartki są zadrukowane z górnym marginesem rzędu 2-3 cm. lub większym. Takie są standardowe ustawienia wydruku w komputerze. Dzięki temu papier nie zawija się na gorącym wałku, tylko przesuwa się do rolek, które wyciągają go z drukarki. Przy dużym zapełnieniu kolorem i minimalnym marginesie górnym (lub co gorsza bez marginesu) początek kartki z tonerem może delikatnie “przykleić się” do gorącego wałka i kartka zacznie się na niego zawijać. Temu miały zapobiec separatory, które w większości drukarek są stosowane, a w tych zostały przez producenta wyeliminowane.

Potwierdza to także wydruk demonstracyjny z tych drukarek – ma on górny margines ok. 20 mm., podczas gdy w innych drukarkach wydruk demo ma margines czasem tylko 2-3 mm, ale tam nie ma niebezpieczeństwa zawinięcia kartki dzięki zastosowanym separatorom.

Rozłożenie trzeciej drukarki z identycznym mechanizmem i problemem potwierdziło w całości nasze dociekania: objaw: dymek, zacięcie papieru, zapach. Przyczyna: zawinięta kartka z zadrukiem bez marginesu, mechanizm bez separatorów. Po złożeniu drukarka pracuje poprawnie.

Wnioski i zapobieganie podobnym problemom

Wszystkie omawiane drukarki kosztują relatywnie tanio. Tak w instrukcji użytkownika jak i w specyfikacji nie ma słowa o konieczności zachowania większego górnego marginesu. Także sterownik drukarki dopuszcza wydruk z minimalnym marginesem. Wnioski każdy użytkownik powinien wyciągnąć sam. Żeby zapobiec podobnym problemom należy unikać wydruków z marginesem mniejszym, niż na wydruku demo – ok. 25 mm. od góry kartki na tanich kolorowych drukarkach laserowych. A jeśli już Twoja drukarka również zacięła kartkę – zapraszamy do serwisu.

Podobne mechanizmy drukujące producenci zastosowali w urządzeniach: Samsung CLX-3170, CLX-3185, CLP-365, C-480FW, a także w drukarkach produkowanych przez firmę HP, która przejęła cały drukarkowy biznes Samsunga: HP Color Laser 150NW, HP Color Laser 178NW, HP Color Laser 179NW i kilku innych modelach. Droższe modele drukarek HP pozbawione są tej wady.

Zapraszamy również do zapoznania się z drugą częścią artykułu, gdzie przedstawiamy wydruki DEMO z tańszych i droższych kolorowych drukarek laserowych. Problem widać na pierwszy rzut oka.